Free Shop Yeni Düzenleme 3 Katına Kadar Alışveriş İmkanı Geldi

Free Shop Yeni Düzenleme 3 Katına Kadar Alışveriş İmkanı Geldi

Free Shop olarak bilinen ve gümrüksüz alışveriş anlamına gelen işlemler için yeni düzenleme 1 ay sonra yürürlüğe girecek. Buna göre yurt dışından dönen şahıs daha önce yaptığı alışverişin 3 katına kadar daha fazla alışveriş yapabilecek ve 3 gün o ülkede kalma şartı da kaldırılacak.

Ayda 10 Kere Alışveriş Yapma İmkanı

Free Shop denen mağazalardan önceleri ayda 4 kere alışveriş yapma imkanı bulunmakta idi. Ancak yeni yürürlüğe girecek yasa ile bu 10 kereye çıkartılıyor. Bu sayede 4 kere ülke dışına çıkıp Free Shop 3 gün süre ile kalındıktan sonra ortadan kalkmış olacak.

1 Kiloya Kadar Çikolata ve Şekerden Üretilmiş Mal Getirme İzni Getirildi

Artık yurt dışından ülkeye dönen vatandaşlar yanlarında 1 kg kadar çikolata ve şekerden üretilmiş mal getirme hakkı bulunmaktadır. Buna göre ayda 10 kere yurt dışına çıkıp dönen vatandaşlar toplamda 10 kg kadar çikolata getirme hakları ortaya çıkmış oldu.

Sürücüler Yanlarında Getirebilecekleri Gümrüksüz Ürünler

Yurt dışına çıkış yapmış ve ülkeye geri dönen araç sürücüleri ise yanlarında her defasında

  1. a) 1 Karton sigara,
  2. b) 1 Litre Alkollü içecek,
  3. c) 125 mililitre kozmetik ürün,

Not : Bu işlem bir ay içerisinde 10 seferdir. Her ülkeye giriş esnasında araç sürücüsü yanında bunları sokabilmektedir.

1 Ay Sonra Yürürlüğe Girecek

Gümrüksüz alışveriş bir diğer ismi Free Shop hükümleri bu şekilde gerçekleşmektedir. Artık yurt dışından dönen sürücüler ve yolcular daha fazla imkandan yararlanabilecekler. Özellikle Gürcistan’a yakın olan şehirlerde yaşayan vatandaşlar ayda 4 kez giriş çıkış yapabilirken bu sayı 10 çıkarılmış olacak. Bu sayede akaryakıt alıp tekrar ülkesine dönen vatandaşlar için sayı artmış olacaktır. Bu yasa 1 ay sonra yürürlüğe girecektir. Bu sayede yeni yasadan yararlanabilecektir.


motorcu

Ben motorcu Samsun Atakum'da yaşıyorum. Motosikletim ile pek çok şehir ve ülke gezdim. Gezmeye de devam ediyorum. Benim için modern seyyah diyebilirsiniz. Yüzyıllar öncesinde ulaşım aracı neyse, şimdilerde ise motosiklet. Çok param yok, yüksek özellikli motosikletim de, ancak sizlere yollardayken nasıl hayatta kalacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışacağım .
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!
Önceki yazıyı okuyun:
Tatilde Doğal Afete ve Olaylara Yakalananlar Paralarını Geri Alabilecek

Geçen sene 15 Temmuz darbesi olduğunda, kamu kaynaklı tatilciler, çıkarılan Olağan Üstü Hal yasası gereği tatillerini yarım bırakıp işlerinin başına...

Kapat
DMCA.com Protection Status